FS

Murat Acar ile Gelinlik Tasarımları, İzmir Düğün Fotoğrafçısı, 2018 Gelinlik Tasarımları, Fotoğraf Blog, Düğün Hikayesi, İzmir Düğün Filmi

F.S: Öncelikle sizi biraz tanıyarak başlayalım. Murat Acar kimdir, ne zamandır tasarımcıdır?

M.A: İzmir’de doğup büyüdüm. Ben dikiş makinalarının sesiyle büyüyen bir çocuğum. Aynı zamanda resme büyük merakım vardı.

Ailem ve okuldaki öğretmenlerim bu konuda bana hep destek oldular. Yeteneğimde kendi kendine açığa çıktı. Sonra bununla ilgili eğitim aldım. Göztepe Anadolu Meslek Lisesi’nde Kadın Giysi Tasarımı, Akdeniz Üniversitesi’nde Sahne Kostüm tasarımı okudum. 14 yıldır profesyonel olarak çalışıyorum. 4 yıldır da kendi markam var.

 

F.S: Bu senenin trendleri neler? Hangi renkler tercih ediliyor.

M.A: Geçtiğimiz sezon sıkça karşımıza çıkan üç boyutlu çiçek aplikeleri, 2018 yılında da gelinlikleri süslemeye devam edecek. Bu trend benim favorilerim arasında. Özellikle uçuşan tül kumaşlarla harmanlandığında bir peri kızı etkisi oluşturduğunu düşünüyorum. Üç boyutlu çiçek aplikeli, tül tasarımlar kır düğünleri için harika bir seçim olabilir. Kendinden pırıltılı tüller organzeler ve dantel detaylı ve işlemeli gelinlikler göz kamaştıracak. Renkler 2018 yazında limon sorbeden , fıstık yeşiline pastel formlarla hayatımıza giriyor.

 

F.S: Biz sohbet ederken konuşmuştuk ama yazımızı okuyan gelin adaylarımızı da bilgilendirelim. Özellikle Türkiye’de bir şey moda olunca yakışan yakışmayan herkes onu bir giyiyor. Gelinlik bu bakımdan hassas bir mevzu bizce.  Klasik olsa da vücut tiplerine göre gelinlik model seçimi nasıl olmalı, bir de Murat Acar’dan duyalım?

M.A: Gelin adaylarına verebileceğim en iyi tavsiye, kendilerini asla diğer gelin adayları ile karşılaştırmamaları, tamamen kendileriyle ilgili kararlar verirken , gerisini de benim belirlediğim çizgide,  içinde rahat ve güzel hissedecekleri bir modeli seçmelerini öneriyorum. Her gelin ruhuna dokunan gelinliği giymeli ve onun için doğru olan tasarımcıyla çalışmalı.

 

F.S: Düğün konseptlerine uygun gelinlikler hakkında biraz bilgilendirelim mi gelinlerimizi?

M.A: Gelin adayları genellikle bir trend algısıyla geliyorlar. Ama gelinlik çok özenle seçilmesi gereken bir kıyafet. Gelinlik seçimini kişiselleştirmek gerekir. Törenin yapılacağı mekan, ambiyans, gelin ve damadın proporsiyonları, davetliler ve hatta ailelerin geleneksel kültürü gelinlik seçimi için çok önemli kriterler. Bu mizansenin içinde her şey birbiriyle uyumlu, bir bütün olmalı.

 

F.S: Dünyaya bakacak olursak, gelinlik modasının öncüleri kim? Dünyanın en iyileri kim mesela?

M.A: Galia Lahav, Naeem Khan, Monique Lhuillier, Berta

 

F.S: Bir modacı olarak Murat Acar’ın tercihleri nelerdir?

M.A: Genel koleksiyonumu moda tarihinden çok kostüm tarihi belirliyor, bir yandan modaya sadık kalıyorsun o yılın trendlerini değerlendiriyorsun müşteriye sunuyorsun. Benim bu sezon hem gelinlik hem de abiye için daha pırıltılı maksimalist bir tavrım var.

 

F.S: Bu sene araştırmalarımıza göre ünlü markalar pelerinleri sık kullanıyormuş? Türkiye’de durum nedir ya da biz de bu sene öne çıkan bir aksesuar, detaydan bahsedebilir miyiz?

M.A: Matador defilesinde ben de çok pelerin kullandım. Kadınlar her zamanki gibi gösterişli olmalı. Ayrıca kabarık etekler ve şık kemer ile bunu bütünleştiriyorum. Daha uzun kuyruklar, otrişler, kristaller vs. görüyoruz. Açıkça söylemek gerekirse bu durum benim hoşuma gidiyor. Çünkü benim tarzım her zaman gelinlikte gösterişten yana ve bu yıl da değişmeyecek.

 

F.S: Keyifli sohbetiniz ve Fotoğraf Sandığı gelinlerine verdiğiniz tüyolar için çok teşekkür ederiz.

M.A: Ben de size teşekkürlerimi sunarım, benim için zevkti.