FS

Bir tatlı telaştır almış başını gidiyor. Düğün günü hızla yaklaşıyor. Her gün listeler halinde yapılacaklar var. Bu bazen çok yorucu ama her şeye rağmen çok güzel. Hayata dair attığınız adımların en özellerinden biri, tabi ki hayal ettiğiniz gibi olmasını isteyeceksiniz. Bu hayalin başrolleri sizsiniz. Malum kadın yaradılışı nedeniyle biraz daha detaycı 🙂  E düğün dediğimiz şey de genelde biraz daha gelin odaklı. O zaman hazırsak toplanın gelin adayları, düğün gününün en sihirli dokunuşunu anlatıyoruz… Damat adayları siz de kulak kabartmayı unutmayın!

Gelinlerin hazırlık aşamalarını fotoğraflarken en sevdiğimiz kısım hep makyaj aşaması olmuştur. Belki bunda kadın fotoğrafçı olmanın da bir ilgisi olabilir 😉  O gün bizim işimiz iyi bir gözlemci olmaktır. Heyecan dorukta bir gün başlar. Gelinler hazırlık aşamasının başında tatlı bir şaşkınlık içindedir. Günün ilk hissi makyajla gelir. İzlemesi ayrı keyifli, kayıt altına alması ayrı keyifli dakikalardır. Bunca zamandır bu işi yapmanın verdiği öğretiyle makyajın düğün günü için ne kadar önemli bir detay olduğunu biz oldukça iyi biliyoruz. O nedenle sizin için işinin uzmanlarından Make-up Artist Eda Dikmen’le kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu yılın trendlerinden, gelin makyajlarında nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, renk seçimlerinden konuştuk.

Eda, gelin makyajlarında en çok dikkat ettiği noktanın gelinin sadeliğini bozmadan doğal güzelliğini ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor. Makyajda abartıya kaçmanın, büyük dokunuşlar yapmanın gereksiz olduğunu, onun yerine yüz ve göz şekline göre küçük dokunuşların çok daha önemli olduğunu vurguluyor. Makyajın da asıl amacının bu olduğuna inandığını söylüyor.

F.S: Öncelikle en baştan başlayalım, gelinler seninle irtibata geçtiğinde ilk öğrenmek istediğin detaylar neler oluyor?

E.D: Ben ilk önce gelinime gelinliğinin modelini ve düşündüğü saç şeklini sorarım. Böylece nasıl bir makyaj yapacağımı önce kafamda tasarlarım. Bunun yanı sıra düğünün yapılacağı mekanı da öğrenmek isterim. Gün ışığında yapılacak bir törenle, sahne ışıklarının aydınlattığı mekan için uygulanacak makyajlar farklılık gösterecektir. Mesela son dönem düğün sonrası fotoğraf çekimleri için yaptığımız makyajlarda sert gölgelendirmelerden kaçınıyor ve gün ışığına uygun bir makyaj uygulamasında bulunuyoruz.

F.S: Bizim de takip ettiğimiz kadarıyla bu sene de makyajdaki doğallık devam ediyor. Bu konuda uygulamalar nasıl oluyor?

E.D: Evet çok doğru söylüyorsunuz. Makyajda doğallık devam ediyor, buna çok memnunum çünkü ben de doğallıktan yanayım. Bazı internet sitelerindeki makyaj videolarına baktığımda çok fazla yanlışlıklarla karşılaşıyorum. Makyajdan öte ‘boyanmayı’ öğreten videolar var ne yazık ki. Ben şahsen hafif dokunuşlarla yüzdeki kusurlu bölgeleri kapatıp yüzün güzel yerlerini de vurgulamaya çalışırım. Benim de çok severek uyguladığım strobing makyaj çok trend. Strobing, yüzünüzde ışığın doğal olarak vurduğu alanları, aydınlatıcı/highlihgter uygulamasıyla daha doğal, nemli ve aydınlık bir cilt görünümü elde etmemizi sağlayan tekniğin adıdır. Makyajda geçen sene başlayan ve hala devam eden bir akım. Yüz makyajında elmacık kemiklerinin üzerine, alnın ortasına, burun üzerine ve çeneye hafif dokunuşlarla strobing uygulaması yapıyoruz.

F.S : Gelin makyajlarında hangi renk ve tonları kullanmayı tercih ediyorsun?

E.D: Öncelikle gelin deyince aklımıza ilk gelen şey masumiyet oluyor. Bu masumiyeti de farklı renklerle boğmamak gerektiğine inanıyorum. Makyajdaki amaç, gelinimizin güzelliğini vurgulamak olduğundan naturel renkleri tercih ediyorum.  Gelinimizin ten rengine göre gözde nude, kahve tonlar ya da siyah, gri tonları kullanıyorum. Göz makyajında far geçişlerinde Mac’in kiremit renkli farını kullanmaktan keyif alıyorum mesela. Yine farlarda donuk mat renklerdense yoğun ışıltıyı gelin makyajına daha çok yakıştırıyorum. Küçük bir tüyo; göz pınarına aydınlatıcı ürünümüzden uygulamamız gözlerinizi pırıl pırıl gösterecektir.

Benim en çok önemsediğim bir diğer detay da göz ve dudak makyajının arasındaki dengeyi iyi oturtmak. Göz makyajınızı yoğun uygulayacaksak dudakta nude renkler tercih etmeliyiz. Eğer dudakları kırmızı, fuşya, mor gibi koyu renklerle patlatmak istersek, gözlerinize açık bir renk far ve kirpiklere yoğun bir maskara uygulamamız yeterli olacaktır. Burada koyu renk rujun kullanımının da özen gösterdiğini vurgulayalım. Konsept düğünler için de bu sene Mac bize rengarenk far ve maskara seçenekleri sunuyor. Onlara gerçekten bayıldım.

F.S: Hangi markanın ürünlerini kullanmayı tercih ediyorsun?

E.D: Ben eğitimlerimi Ben Nye diye bir Amerikan markasıyla aldım. Türkiye’de perakende satış mağazası yok ama internetten alınabiliyor ürünleri. Nars, Bobbi Brown ve Mac favori markalarım ama diğer markalarda da çok sevdiğim ürünler var. Bir kadın olarak bu işi yapmak zor, her girdiğim mağazadan bir şey alır oldum 🙂

F.S: Gelin makyajında en önemli unsur nedir?

E.D: Öncellikle profesyonel biriyle çalışmak çok önemli tabi ki. O günün en önemli unsurlarından biri de makyaj. Söylediğimiz gibi, biz makyajla sizin güzelliğinizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ama kötü uygulanan bir makyaj ne yazık ki sizi çirkinleştirip olmadığınız biri gibi de gösterebilir. Gelinin yüz şekline uygun makyajı yapmak çok önemli bence. Bunun yanı sıra ben gelinimi tanımaya özen gösteririm, onun isteklerini dikkate alırım fakat yüzüne gitmeyecek bir uygulama istediğinde de bunu nedenleriyle ona anlatırım. Profesyonel ürün kullanımı, baz ürünlerinin doğru kullanılması makyajın gün boyu kalıcılığını artırır. Dekolte makyajına da dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm bunların ötesinde en önemlisi, gelinimiz makyajı tamamlandıktan sonra aynada kendisiyle karşılaştığında mutlu olmalı, kendini prenses gibi hissetmeli 🙂

F.S: Peki, gündelik hayatlarında makyaj yapmayan ve o gün de oldukça doğal makyaj isteyen gelinlerimiz oluyor bizim, mutlaka sen de böyle gelinlerle karşılaşıyorsundur, onlara tavsiyelerimiz neler olur?

E.D: Ben zaten doğal makyaj taraftarı bir makyaj sanatçısı olduğum için beni böyle bir gelin hiç zorlamaz. Eğer makyaj için profesyonel bir kişiden yardım istediyse zaten kendini size teslim eder. Sonrası benim ikna kabiliyetime kalmış.

F.S: En önemli konulardan biri herhalde sana duydukları güven olacaktır, bunu karşı tarafa hissettirmek konusunda nasıl bir yol izliyorsun?

E.D: Genel yapım sonucu bana gelinlerim hep güvenmiştir. Güleryüz çok önemli! O gün stres yaşamayan gelin görmedim. Böyle bir durumda karşınızda suratsız, bilmiş birini görmek istemezsiniz herhalde. Yani samimiyet ve güleryüz  güven oluşturmada bence çok önemli.

F.S: Sevgili Eda, keyifli sohbetin ve değerli bilgilerin için çok teşekkür ederiz. Son olarak Fotoğraf Sandığı gelinlerine söyleyeceklerin var mı?

E.D: Ben de size çok teşekkür ederim. Düğünlerinin her detayı için profesyonel ve güvenebilecekleri bir ekiple çalışmalarını tavsiye ederim, böylelikle kendilerini iyi hissedeceklerdir. En önemlisi de düğün günlerinin tadını çıkarsınlar ve eğlenmeye baksınlar 🙂
Mutluluk peşinizi bırakmasın…

 

Make-up Artist

Eda Dikmen

İletişim: 0532 498 45 00