FS

Düğünden Önce | Kız İsteme | Nişan | Kına Gecesi

Düğün fotoğrafçılığının formatı değiştikçe zamanlaması ve şartlarıda değişiyor. Düğün günü yetişmeyen çekimler, bazen yetişmediği için, bazen de çekim için daha özen gösterilmesi gerektiğini için farklı bir güne ertelenmek istenir.

Düğün günü yapılmayan bir çekim ile düğün günü yapılan çekim arasında ne gibi artılar-eksiler olur bu düşünüldüğü gibi, aynı zamanda bu çekim günü düğünden önce mi olmalı yoksa sonra mı olmalı gibi soru işaretleri de ortaya çıkar.

Fotoğraf çekimleri artık dış mekan veya tarihi yerler gibi evinize yakın olmayan yerlerde de yapılabildiği için, gün içerisinde düğün çekimine vakit ayırmanız bazen çok zorlaşır. Böyle bir durumda çiftler bazen, daha öncesi gelinlik provası yapılırken veya balayından sonraki bir gün çekimi yaptırmak düşünülebilir. Çokta mantıklıdır da.

DIŞ MEKAN ÇEKİMİ, DÜĞÜN GÜNÜ MÜ YAPILMALI, BAŞKA BİR GÜN MÜ?

Düğün çekiminden kasıt hikaye çekimi değil, video klip veya akşam eğlencesi vs. değil. Sadece belirlenen bir dış mekanda sanatsal albüm çekimi ise bu kesinlikle düğün günü “olmamamalı”. Mümkünse tabi… Özellikle İstanbul gibi bir şehirde düğün günü trafik ve programın yoğunluğundan ötürü öyle stresli bir gün yaşanıyor ki, çiftler mekana ulaşabilse bile çekime çok zor konsantre olabiliyor, ya da çok az zaman ayırabiliyor. Tabiki düğün günü yapılan çekimleri de bir şekilde çözüyoruz.

Çifti moda sokmak için gereğinden fazla eğlenceli olmaya gayret edip fotoğraflara hiç bir şey hissettirmeden en mutlu anları yansıtmayı başarabiliyoruz. Bunda sorun yok. Fakat hafta içi yapılan bir çekimde her şey o kadar keyifli oluyor ki herkes orada olmaktan iki kere mutlu oluyor. Sterssiz, zamanın düşünülmediği şahane bir çekim… Tabi profesyonel düğün fotoğrafçınızın sadece fotoğraf konusunda tecrübeli olması yetmez, iletişiminin de sizi tatmin etmesi şart.

Tabi bu burada önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum.  Çekimi farklı bir güne alma fikri sizin fotoğrafa ne kadar önem verdiğinizle de doğru orantılıdır. Fotoğraf çekim kalitesi, pozlar ve ayrıntılar sizin için çok önemliyse tabi başka bir güne çekiminizi aktarın. Gelin ve damat her ikisi de bu durumu önemsemiyorsa farklı bir gün harcamanın, ek kuaför masrafı çıkarmanın anlamı yok ta denebilir. Olduğu kadar, olmadığı kader dersiniz en fazla. Buradaki tüm önerilerim tamamen fotoğrafın kalitesine odaklı önerilerdir.